אַגְמׇא
אַגְמׇא

פתרונות אגירה וניהול מי גשמים ברוטרדם

מקרה בוחן קצר מהולנד

שליחת משוב PDF להורדה
נקודות מרכזיות
 • מניעת הצפות בעיר נמל על ידי יצירת רשת חכמה של פתרונות לקליטת גשם בשטחים ציבוריים ופרטיים דוגמת מגרשי חנייה, גגות ומרכזי עסקים (איור 1).
 • לכל הפרויקטים היה חזון משותף – מרחב ציבורי בריא, יפה ומושך, פרקטי ונושא תועלות ציבוריות רבות, שיכול להשהות מים בשעת הצורך.
 • העירייה בנתה מנגנון שמלמד את הציבור על משמעות שינויי האקלים ומכשיר אותו להיערכות הנדרשת באמצעות חינוך לקיימות, הכשרות שונות,  שיתוף ציבור בתכנון  עירוני, תמיכה כספית ביוזמות תושבים וחלוקת תעודות הוקרה. העירייה מסמיכה תושבים ובעלי עסקים להקים ולהפעיל בשטחם אמצעים מבוססי טבע להשהיית מים.
 • עד 2021 הוקמו בעיר תשע כיכרות מים, גן גשם במרכז העסקים 'זוהו' (ZoHo), גנים במקום מגרשי חנייה מבוטנים וגני ירק על גגות. כמו כן, ברחבי העיר הוצבו מתקנים מעוצבים לאגירת מים.
 • בשיתוף עם חברת סטרט-אפ בשם סובולט (Sobolt) העירייה מנטרת את השיפור ביכולות שלה להתמודד עם עוצמות גשם גבוהות ובוחנת מקומות נוספים שבהם אפשר להקים אמצעים למניעת הצפות.
רקע

פרטים כלליים

שם בשפת המקור Green Roofs and Public Water Plazas
מיקום גאוגרפי רוטרדאם, הולנד (Rotterdam, The Netherlands)
משך התוכנית בשנת 2008 הכריזה העיר על חזון לקיימות ועמידות אקלימית (Rotterdam Climate Proof). בהמשך הושקה תוכנית יוזמת האקלים (RCI – Rotterdam Climate Initiative).
יזמים, אדריכלים ומעצבים

;Municipality of Rotterdam; De Urbanisten
Bas Sala; Sobolt

מימון וחסויות (רשימה חלקית)

Water Sensitive Rotterdam; Stichting Voedseltuin Rotterdam; Gemeente Rotterdam; Hoogheemraadschap Delfland; Provincie Zuid-Holland; EFL Stichting; Binder Groenprojecten; Kim Kogelman; Lapinus; 2016 urban plan for Rotterdam was funded by Rockefeller Foundation.

תיאור תהליך ותוצאות

העיר רוטרדאם (Rotterdam) בהולנד היא עיר נמל מרכזית וגדולה, השוכנת על גדות נהר המאס החדש (Nieuwe Maas), בדלתת נהרות המאס (Maas) והריין (Rhine). כ-80 אחוזים מהעיר הצפופה נמצאים מתחת למפלס הים, ולכן שינויי האקלים (כיום והחזויים בעתיד), ובייחוד עלייה בעוצמות אירועי הגשם, צפויים להשפיע עליה במיוחד. בתחילת שנות האלפיים החלה לפעול בעיר תוכנית להגדלת נפחי  איגום  הגשמים, כחלק מהניסיונות להתמודד עם איום ההצפות. התוכנית היא חלק מיישום המדיניות הלאומית של הולנד ביחס למים – תוכנית 'חיים עם המים' (Living with Water). בהמשך, העירייה, החברה בארגון C40 לערי דלתא מכל העולם, גיבשה חזון – להפוך את רוטרדאם לעיר שמסוגלת להתמודד עם תחזית האקלים בעשורים הבאים בלי לפגוע בשגרה ובחיי התושבים. בהתאם לכך הוכרז כי עד לשנת 2025 תהיה העיר עמידה לאקלים (Climate proof city). על פי התכנון, המרחב הפרטי והציבורי יעברו הסתגלות לשגרה שמאופיינת בתקופות בצורת, עלייה בטמפרטורות, עלייה במפלס הנהרות והים, סערות וגשמים חזקים יותר מבעבר. לשם כך נכתבה אסטרטגיה לניהול מים והתאמה לשינויי אקלים.

מימוש החזון החל בהנחלת מדיניות לתכנון עירוני רגיש למים ורב-תועלות, השמה לה למטרה ליצור תשתיות ירוקות ומקיימות למען שמירה על איכות החיים של התושבים. מדיניות זו קבעה שלושה קריטריונים מובילים לפרויקטים של פיתוח העיר: (1) ליצור אווירה ידידותית – בריאה, ירוקה ונקייה – לילדים; (2) לכלול פתרון לטווח ארוך שיש לו ערך כלכלי לעיר ואינו מעלה את יוקר המחייה; (3) לתרום להפחתת פליטות פחמן דו-חמצני ב-50 אחוזים ולהפיכת העיר לעמידה לאקלים (Tillie, 2016). כחלק מההתחדשות העירונית קודמו ברחבי העיר ובמרכז העסקים 'זוהו' (ZoHo) מיזמים לאיגום מים ולוויסות זרימת המים, כדי להקל על מערכת הניקוז העירונית. בעיר הוקמו מוסדות חינוך ומחקר – לעסקים ולתושבים – שעוסקים בקיימות ובהכשרה לקיימות. המוסדות מאפשרים לממש רעיונות חדשניים ולבחון אותם לאורך זמן בכלים מדויקים, לפתח מתודות מותאמות לאקלים ולרתום משקיעים. המערכת לניהול הנגר העירוני של העיר רוטרדם הפכה למודל עולמי, שמשקף את היכולת לשלב בין פתרונות בסקאלות שונות בתוך מרקם עירוני צפוף וכך ליצור חוסן מפני הצפות.

נציין כי המדיניות מוטמעת בכל הולנד, ובין הערים רוטרדם ואמסטרדם נערכת תחרות להפיכת מדרכות לשטח ירוק ומחלחל כמתואר בכתבה בעיתון Optimist Daily.

דוגמאות לניהול מים רגיש – איגום, השהיה ווויסות ברוטרדאם

 1. גינות ירק וגני גשם
  בשנת 2012 החלה העירייה לעודד תושבים להקים גינות ירק וגנים פורחים על גגות בתיהם (תמונה 1). העירייה הציעה הדרכה והנחיה והובילה תוכנית התנדבותית להקמת גגות ירוקים, כולל ליווי והתאמת הצומח וההשקייה בגג לצרכים המקומיים. כיום כ-360,000 מ"ר של גגות בניינים הם אזורים ירוקים שמנצלים את מי הגשמים; המים נאגרים ומשוחררים לפי צורך להשקיה או למערכת הניקוז העירונית. הגג הירוק מספק תועלות רבות – נמצא שהטמפרטורה הממוצעת בבניין עם גג ירוק נמוכה בשתי מעלות צלזיוס בהשוואה לבניינים ללא גגות ירוקים (Jaffal, 2011), צריכת האנרגיה בבניין קטנה, איכות האוויר טובה יותר והצמחייה בגג קולטת פחמן דו-חמצני ומספקת בית גידול נוסף לבעלי חיים (איור 2). גגות ירוקים בבנייני משרדים הפכו למקום מפגש אטרקטיבי לארוחות והפסקות מנוחה עבור העובדים. חלק מהבניינים אף מוכרים את תוצרי הגינון והחקלאות של גגותיהם לקהל הרחב.
 2. פסלים סביבתיים ושימושיים – אגירת מים במיכלים מעוצבים
  מערכת הניקוז העירונית אינה עומדת בעומסים שנוצרים בעקבות אירועי גשם חריגים בעוצמתם. כדי להפחית את כמויות המים שמגיעות למערכת הניקוז, הוצבו ברחבי העיר מתקנים לאגירת מים (מקור: סטודיו Bas Sala) (תמונה 2). המתקנים הוצבו במקומות שהוצפו דרך קבע, והם מנקזים גגות של בניינים גדולים ודרכים ישנות שיצאו מכלל תפקוד (איור 3, תמונה 3). המים נאספים במתקן ומושהים בו עד שמערכת הניקוז העירונית מתפנה או עד שניתן להזרים את המים לקרקע בלי לגרום להצפה.
  ההשהיה והשחרור של המים נעשים באמצעות מערכת ממוחשבת המבוססת על אנרגיה סולארית ומתעדכנת כל העת בתחזית מזג האוויר באמצעות האינטרנט. לפני ירידת הגשמים המיכלים מתרוקנים באופן אוטומטי לסביבה ונותרים ריקים.
 3. כיכרות מים (Water Square; Dutch: Wateplein)
  כיכר מים היא  מאגר  מים פתוח ושקוע בפני השטח. כיכר המים מחליפה את מאגרי המים שנבנו בגישה העירונית הקודמת, אשר דגלה בהקמת מאגרי מים תת-קרקעיים החבויים מעיני הציבור. כיום, לעומת זאת, ישנה הכרה בתועלת שיש להנכחת המים במרחב הציבורי, ולכן הכיכרות מתוכננות כמקום מושך קהל שמחזק את הקשר בין התושב למקום ויוצר אצלו זהות מקומית. בפרויקטים אלו הליך שיתוף ציבור היה חלק משלב התכנון, במסגרת סדנאות עבודה עם האדריכלים. העיר כוסתה בכיכרות מים בגדלים שונים והסבה מגרשים שטוחים לחצרות משחק ירוקות שהופכות בחורף לבריכות מעוררות השתאות (תמונה 4).דוגמה לכיכר כזו היא כיכר בנטמפליין (Benthemplein) המחודשת שנחנכה ברוטרדאם בשנת 2013 (תמונות 5, 6). הכיכר, שהייתה עד אז חצר פנימית בין בניינים, מרוצפת בטון וריקה, הפכה למוקד תרבותי ובו שלוש בריכות מים שמתפקדות גם כאמפיתיאטרון, סקייטפארק, מגרש כדורסל וכדור יד. הבריכות תוכננו בקפידה על שטח של 9,000 מטר רבוע, והן מנקזות מים מגגות הבניינים ונגר עילי שזורם מהשכונות הקרובות בנפח כולל של שני מיליון ליטרים. העלות הכוללת של הפרויקט היא 4.5 מיליון יורו. בזכות שיתוף הפעולה עם התושבים נוסף לפיתוח של הכיכר גם מרחב ללמידת חוץ עבור בית הספר הסמוך.לצפייה בסרטון על תכנון כיכר מים
  להרחבה על הפרויקט
מידע נוסף וקישורים
מסמכים איורים מפה

מצאנו מקרי בוחן

הוצאה לאור של נהר בעיר יונקרס

הוצאה לאור של נחל עירוני שנקבר כמובל תת-קרקעי מתחת לעיר יונקרס במדינת ניו יורק, ארה"ב לפני עשורים. הפרויקט כלל הסרה של הכיסוי העירוני במקטעים, שיקום ערוץ הנחל והמערכת האקולוגית והפיכתו למרחב נגיש לציבור הכולל פארק.

תכנית ניהול נגר עירוני בקופנהגן

תוכנית לניהול נגר עירוני שפיתחה עיריית קופנהגן בעקבות אירוע גשם חריג שפקד את העיר. מטרת התוכנית היא לשפר את מערכת הניקוז העירונית בשימוש מופחת ככל האפשר בפתרונות ניקוז תת קרקעיים כך שגובה ההצפה המקסימלי ברחבי העיר באירוע של 1% לא יעלה על 10 ס"מ. אחד האמצעים המוצעים בתוכנית הוא שינוי בתכסית ובפתרונות הניקוז של שטחים פרטיים כדי להפחית מהעומס על מערכת הניקוז ובמקביל לשפר את המרחב הפתוח באופן נקודתי.

מאגר ואגם ברוך בעמק יזרעאל

תיאור היסטורי של שינויים במבנה ובייעוד של מאגר מי שיטפונות בעמק יזרעאל בערוץ נחל קישון, סמוך לכפר ברוך. מאגר כפר ברוך נבנה ב-1953 עבור השקיה של שטחים חקלאיים. מאז ועד סוף שנות התשעים עבר המאגר שינויים הנדסיים, כולל חיבורו למפעל תשלובת הקישון. עקב השפעתו על המלחת קרקעות ומי התהום ועל מפלס מי התהום, יובש המאגר בסוף שנות התשעים. משנת 2006 פועל בחלק מהשטח של המאגר ההיסטורי מאגר צד של חברת מקורות. סביבת המאגר היא בית גידול למגוון של בעלי חיים וצמחים, ובעיקר לעופות מים. ב-2016 אושרה תוכנית האב לשיקום ולפתיחה של פארק אקולוגי ותיירותי-חינוכי בשטח, ולשיפור תפקוד המאגר כמווסת זרימה שיטפונית ומגן מפני הצפות במורד הקישון. ניהול העופות בשטח אגם ברוך נקבע במשותף עם משרד הבטחון לצורך שמירה על כללי בטיחות טיסה.

שיתוף ציבור שיקום בית גידול נחל איתן חקלאות
פתרונות אגירה וניהול מי גשמים ברוטרדם

שיקום טבעי של תעלת ניקוז בשטח פתוח עירוני בכרייסטצ'רץ'

חקלאות ידידותית למים בעיר לסטרשייר

פארק מורד נחל קישון בחיפה

תכנון ותהליך אישור ממושך לתוכנית פארק נחל בלב אזור תעשייתי, שיהיה חלק מפארק מטרופוליני. לאחר שנים של זיהום והזנחה, וכתוצאה ממאבק ציבורי ממושך אושרה תכנית פארק מורד נחל הקישון, תכנית מתאר מקומית מס' 304-0089318, המציעה הקמה של פארק בשלושת הק"מ האחרונים לפני מוצא הנחל לים – פנינה ירוקה בין שטחים המיועדים לתעשייה קלה למסחר ולשימושי עורף נמל (אחסנה לוגיסטית). הפארק יכיל אזורי פנאי ואזורים בהם ישוקם נוף המלחה שאפיין את האזור.

חָבוּת סביבתית שיקום בית גידול נחל איתן פארק ציבורי
סכר תנינים בחוף הכרמל

בחורף 1995 הוצפו באופן חריג כביש 2 ויישובי מרזבת הכבארה (בית חנניה, פאתי בנימינה ואור יהודה), לאחר שסכר נחל תנינים לא עמד בספיקות הגבוהות. הדבר עורר את הצורך בפתרון הנדסי שיתאים את תפקוד הסכר העתיק לצורכי הניקוז באזור. במסגרת חפירות בסביבת הסכר נתגלה מפעל מים מרשים, והוחלט על חידושו ועל עבודות להסדרת נחל תנינים. מרחב הנחל תוכנן בגישה אקו-הידרולוגית שהגנה על מאפייני השמורה. בשל חשיבותו ההיסטורית של מפעל המים חלק מהשיקולים בתכנון היו שיקולי שימור, שחזור והנגשה. כתוצאה מכך מפעל המים וטחנות הקמח הפכו לאתר ארכאולוגי פעיל הפתוח למבקרים בשמורת נחל תנינים.

קהילה שיקום בית גידול נחל איתן תיירות
בריכות חורף במישור החוף

שימור, שיקום והקמה של בריכות חורף במישור החוף, מטעמים אקולוגיים, חברתיים וניקוזיים. במקרה מתוארות שלוש בריכות חורף: בריכת חורף מתחם הלוחמים – בריכה לשימור; בריכת חורף מכללת לוינסקי – בריכה לשיקום; בריכת לב השרון – בריכה אשר הוקמה יש מאין. העבודות כללו ביסוס של ההידרופריודה בבריכות, טיפול במינים פולשים ושיקום צמחי, העתקת בעלי חיים וטיפול מקדים במי הנגר המזינים את הבריכות.

קהילה שיקום בית גידול פארק ציבורי
ויסות נגר באגן בתרים

בשנים 1997 ו-2002 התרחשו שני אירועי גשם עוצמתיים באגן נחל בתרים, אשר גרמו להצפות בפארק התעשייה עומר, בבית הספר התיכון מקיף עומר ובכביש 60. בעקבות כך הוחלט על שילובם של שני אמצעים למניעת הצפות באגן בתרים: מאגר צד בנפח של 300,000 מ"ק, המנקז שטח של 14 קמ"ר, ומערכות לקציר נגר במדרונות וביובלי אגן בתרים. המאגר ומערכות קציר הנגר הוקמו בשנים 2004–2011. עלות הפרויקט המשולב הייתה נמוכה מהעלות של שתי החלופות שהוצעו: בניית מעביר ומובל מים חדשים או הקמת מאגר צד גדול. התוכנית כולה גובשה, מומנה ובוצעה על ידי רשות ניקוז ונחלים שקמה בשור וקרן קיימת לישראל.

נחל אכזב תועלות כלכליות
קטע נחל עירון בעין שמר

מיזם תכנוני ניסיוני של מכון דש"א, המשלב תכנון אקו-הידרולוגי של נחל שיטפוני בעל זרימת בסיס איתנה במסגרת מפעל ניקוז של רשות ניקוז ונחלים שרון. הפרויקט החל כמפעל ניקוז במסגרת התוכנית להרחבת קיבוץ עין שמר. במסגרת התוכנית עלה הצורך להגדיל את כושר ההולכה של נחל עירון, במקביל לפיתוח רצועת הנחל לטיילות ופנאי. רשות ניקוז ונחלים שרון ומחזיקי השטח החקלאי הצמוד לנחל סיכמו על הרחבת רצועת הנחל על חשבון השטח החקלאי, כך שנוצר מרחב לשיקום תוואי הנחל והנגשתו לציבור.

שיקום בית גידול חקלאות
נווה גן צפון ופארק מטרופוליני ברמת השרון

תכנון של שכונה ופארק רחב ידיים צמוד הפועלים כמערכת אחת של ניקוז, הידרולוגיה ונוף (תוכנית מתאר מקומית רש/ 1010). בפארק שטח ציבורי לפנאי ונופש, שבו בריכה לוויסות ולהשהיה של מי הנגר משכונת המגורים ומהמרחב הפתוח. בחלקו הצפוני של הפארק נשמר מרחב אחו לח ובו בריכות חורף לצד שדות חקלאיים, שהם חלק מהמורשת הנופית של עיריית רמת השרון ומרכז הארץ. אחת מבריכות החורף היא בריכה מלאכותית שהוקמה כפיצוי סביבתי על גריעת בריכת חורף טבעית. התכנון בראייה אגנית ובגישה של פיתוח בעצימות נמוכה נבע ממיקום השכונה בשטח פארק מטרופוליני ברצועת רוחב ירוקה שמקשרת בין מוצא נחל הירקון והים התיכון ויש לה חשיבות גדולה לתושבים ולסביבה.

עיצוב נוף מבוסס טבע חָבוּת סביבתית פארק ציבורי
שיקום והסדרת מורד נהר הירדן

שיקום קטע מורד נהר הירדן בגישה אגנית משלבת בתהליך שמעורבים בו כל בעלי העניין – רשויות, תושבים וארגונים ירוקים. הפרויקט כולל פעולות בקשת רחבה של תחומים, מהסדרה של מקורות המים שזורמים בנהר ועד להפיכת חלקים ממנו לאתרי טבע מנוהלים. זאת במטרה להשיב משאב טבע איכותי לציבור, לשמור על המערכת האקולוגית בנהר ולמנוע הצפות ותחלואה שמקורה במזהמים.

שיקום בית גידול השבת מים לטבע תיירות
נחל עין זהב בקריית שמונה

כחלק מתוכנית עיר הנחלים נעשו בשנת 2020 עבודות לשיקום נחל עין זהב. במסגרת השיקום נבנו שלוש בריכות השהיה וויסות, אפיק הנחל הורחב, גדות תעלות הבטון הוחלפו בגדות טבעיות ומובלי מים צרים הוחלפו בגשרים רחבים. פעולות אלו מבקשות להשיג שלוש מטרות עיקריות – מניעת הצפות בעיר, יצירת מסדרונות אקולוגיים והפיכת הנחל ממטרד למשאב עירוני.

שיקום בית גידול פארק ציבורי השבת מים לטבע תיירות
פארק ציפורים – אגמון חפר

בבריכות הדגים הנטושות של קיבוץ עין החורש התקיימה משך שנים מערכת אקולוגית עשירה של בית גידול ביצתי. בשנת 2017 הושלמה הסבת הבריכות לפארק ציפורים פתוח לציבור, כחלק מהמאמצים לשמר טבע נדיר במרכז הארץ ולפתח תיירות מקומית. הפארק מורכב מחמש בריכות בשטח כולל של כ-200 דונם וסביבן מערכת שבילים, נקודות תצפית ומסתור למבקרים, גשרים ופינות ישיבה. האגמון מוזן ממי שיטפונות של נחל אלכסנדר וממים מושבים בחודשי הקיץ, ויכול לשמש לפיכך משכן קבע לעופות ובעלי חיים אחרים ותחנת עצירה לאלפי ציפורים נודדות.

חָבוּת סביבתית פארק ציבורי תיירות שיקום בית גידול
נחל שפירים בפארק אריאל שרון

תוכנית מפעל ניקוז משולבת עם תוכנית אקולוגית ונופית עבור חפירה ועיצוב של קטע נחל שפירים בתחום פארק אריאל שרון. התוכניות הן חלק מהקמת הפארק המטרופוליני ופרויקט מסילת הרכבת הרביעית בנתיבי איילון, ומשיגות ארבעה יעדים: שמירה על יציבות הנדסית של מדרון הר הפסולת; הסדרת שטח לוויסות זרימה שיטפונית של נחל איילון; בנייה של מערכת אקולוגית בנחל ושיקום סביבתו; פיתוח של אתרי טיילות, טבע, חינוך ופנאי. על מנת להשיג את היעדים שהוגדרו הפרויקט תוכנן בגישה אקו-הידרולוגית.

נחל אכזב עיצוב נוף מבוסס טבע פארק ציבורי שיקום בית גידול
עינות רעף ליד תל קשיש

שיקום אקו הידרולוגי של קבוצת נביעות בהן בית גידול לח, שכוסו בעפר. לשיקום האתר קדם משא ומתן של רשות ניקוז ונחלים קישון עם חברת נתיבי ישראל בנוגע לאחריותה למימון השיקום ועם החקלאי המעבד את הקרקעות הפרטיות שבהן נמצא המעיין ובתי הגידול הלחים. מיקומם של הנביעות ושל מי התהום הגבוהים זוהה על ידי שימוש בתצלום אוויר מלפני כיסוי האתר וובוצע איתור של מיני צומח המאפיינים בתי גידול לחים וקרקעות כבדות בשדות המעובדים. במהלך השיקום נחפר קטע מהתוואי ההיסטורי (קדום) של אפיק נחל הקישון עד לאופק מי התהום, ובית הגידול הלח הורחב על ידי תוספת של בריכות המוצפות בפרקי זמן שונים.

חָבוּת סביבתית חקלאות שיקום בית גידול
עמק הצבאים בירושלים

בשטחו של פארק עמק הצבאים עוברים נחלי האכזב רקפות ורחביה. לאחר מאבק ציבורי ממושך נגד הקמת שכונה בשטח ובעד שימור הטבע הוחלט להקים במקום פארק ציבורי פתוח לכול שמשלב פתרונות לניהול נגר וויסות עירוני. לאורך תוואי נחל רקפות נבנו בריכות להאטה ולהשהיה של הנגר הכוללות משאבות לסחרור המים, ובזכות כך מתקיימת בו זרימה קבועה. כיום הנחל מצליח לקיים מערכת אקולוגית ענפה ומסב הנאה גם למבקרים במקום. הערוץ המרכזי של נחל רחביה פוצל לשניים ואלו עוצבו עם נפתולים, שיפוע קטן וגדות מתונות – מאפיינים שתורמים להאטת זרימות ולשמירה על צורת האפיק באירועי גאות. כך מי הנגר מנוצלים וגם נמנעות הצפות. ניהול הנגר הוביל ליצירת בתי גידול לחים בעלי מורכבות מבנית התומכת במערכת האקולוגית המאכלסת את הפארק, ובכך נשמר דו-קיום ייחודי בין הטבע לעיר בלב הכרך הסואן.

שיתוף ציבור פארק ציבורי תוכנית ניטור קהילה
איגום בנחל שיזפים

פיתוח וביצוע של תוכנית למזעור נזקי הצפות על ידי שימוש בשטח חקלאי לאיגום השהיה. הפרויקט נעשה במסגרת פיתוח תשתיות אזורי – הרחבת כביש 71 בקטע עפולה-בית שאן. תוכנית האיגום היא תוכנית מפעל ניקוז שהוצעה על ידי רשות ניקוז ונחלים לפתרון בעיות אזוריות ובוצעה במימון חברת נתיבי ישראל. בזכות התוכנית נחסכה הקמה של כביש על גשר עילי ופחתו עלויות הביצוע. בפרויקט נבנה מעביר מים בספיקה מוגבלת תחת כביש 71, סוללת הכביש הוגבהה ונחפר שטח לוויסות זרימות שיטפוניות (שטח שהופך לאגם זמני). המאגר לאיגום נעשה בהסכם הבנות עם חקלאים ומתן פיצוי כספי על נזקי ההצפה העתידיים, והקרקע שנחפרה נוצלה לצרכים מקומיים.

חקלאות נחל אכזב
אגנים ירוקים בהוד השרון

מערכת של שני אגנים ירוקים קולטת את הקולחים ממט"ש כפר סבא הוד השרון, מטפלת במזהמים ומעשירה את המים לפני זרימתם אל הירקון ביובל נחל קנה. המערכת משתרעת על שטח של 43 דונם ונבנתה כ בית גידול לח עם צמחייה מקומית. המים מהמט"ש מוזרמים אל האגנים לאחר שעברו טיהור שלישוני, ומהם יוצאים שני זרמים בסניקה לפארק נחל הדר: האחד למילוי אגם מלאכותי והשני ליצירת מופע זרימה בנחל הדר – נחל אכזב שהוסב לנחל איתן. המים שאינם נסנקים זורמים מהאגנים הירוקים אל נחל קנה וממנו לנחל הירקון בזרימה גרביטציונית. הפרויקט כלל שני שלבי ביצוע – תחילה מערכת האגנים (בה דן מקרה זה), ולאחריהם פותח הפארק הציבורי. המערכת והפארק שומרים על צביון טבעי ומספקים תשתית למערכת אקולוגית איתנה באזור.

פארק ציבורי תוכנית ניטור
מעלה נחל השניים ליד יקנעם עילית

מערכת איגום וויסות של שתי בריכות שנבנתה מחוץ לשטח שכונת מגורים ובצמוד לה כדי למנוע עומס על מערכת הניקוז העירונית ובה בעת למזער הצפות במורד נחל השניים. בשטח שבו המערכת הוקם פארק ובו שתי בריכות השהייה, תעלות מים ושבילי הליכה עם נקודות תצפית וישיבה. כך הבריכות משמשות לא רק לויסות הזרימה למורד, אלא גם לנוי, כחלק מפארק עירוני עם גינון שהותאם לטיפוח המערכת האקולוגית המקומית. הבריכות עונות על צורכי הניקוז של חלקה הדרומי של שכונת שער הגיא, שגודלה כ-400 דונם.

פארק ציבורי נחל איתן קהילה
נחל ציפורי בין המעיינות לכביש 79

שיקום של קטע נחל ציפורי מומן, בין היתר, על ידי חברת נתיבי ישראל (היזם) במסגרת פיצוי סביבתי בגין סלילת כביש ומחלף באזור רגיש, גן לאומי ציפורי. הכביש החדש נסלל במקביל לתוואי זורם של הנחל, והוא יוצר הפרעת אל-חזור בתפקוד המערכת האקולוגית הערכית במקום. תוכנית השיקום האקו-הידרולוגי מובלת בידי רשות ניקוז ונחלים קישון עם רשות הטבע והגנים ושותפים נוספים בקטע הנחל, במקביל לכביש הגישה החדש, ובשטח מעיינות ציפורי. התוכנית שנבנתה עונה על צרכים שונים – פיתוח נופי, הסדרת כניסה של מבקרים והשבת מים לטבע, והיא מתייחסת לצורכי האוכלוסייה המגוונת באזור.

חָבוּת סביבתית תוכנית ניטור שיקום בית גידול
נחל שורק בין כביש 4 לכביש 42

כושר ההולכה של מובל יבנה הוא נמוך מהרצוי, דבר הגורם בעונת הגשמים להצפות בכפר הנגיד. לצורך מניעת ההצפות הוחלט להגדיל את כושר ההולכה של הנחל בקטע שאורכו כ-3.5 ק"מ – ממעבר נחל שורק את כביש 42 ועד למורד אזור התעשייה של יבנה. בזכות הפרויקט הפך קטע הנחל לאתר טבע עירוני – נחל עם מאפיינים טבעיים שבגדותיו פארק ציבורי ושביל הליכה בנוי.

פארק ציבורי שיקום בית גידול תועלות כלכליות
שכונה חדשה במזרח רחובות

בחלק מהשטחים של מזרח רחובות יש יובלים שזורמים לעבר נחל נס ציונה, ולכן כל פיתוח שפוגע בחלחול הנגר וזרימתו יוביל בהכרח להחרפת בעיית ההצפות בעיר הסמוכה. תוכנית להקמתם של מתחמי דיור בשטחים חקלאיים פתוחים (תמ"ל 3003) תוכננה על פני שטח רגיש וערכי למניעת הצפות. התוכנית קודמה תוך מתן מענה מיטבי לנגר הנוצר בתחום התוכנית או עובר דרכה, אך לא כללה הסדרה מוקדמת של תשתית הניקוז האזורית. בעקבות פעילות מאומצת של רשות הניקוז והנחלים ושותפיה הוצע כי לצד השכונה תקום מערכת איגום עם רכיבים אקולוגיים ונופיים בשטח פתוח וערכי. מערכת איגום זו תיתן מענה גם לצורכי השכונה וגם לצורכי האזור. צוות תכנון התמ"ל נענה לאתגר - הקו הכחול שקבעה הוותמ"ל הוגדל והוא כולל בתוכו תוכנית מתאר בשטח בבעלות פרטית גם של מכון ויצמן, שבו הוחלט להקים מאגר ויסות אזורי בנפח של 110,000 קוב. התוכנית נמצאת בשלבי תכנון ואישור וממתינה לדו"ח ועדת החוקר של הוותמ"ל.

תועלות כלכליות עיצוב נוף מבוסס טבע
נחל נעמן בקרית ביאליק

שכונת המגורים נאות אפק בקריית ביאליק (ק/425) תוכננה כך שהכביש ההיקפי שלה עובר על תוואי הנעמן המנדטורי. בניית השכונה הצריכה מילוי של הנחל והזזתו למיקום חדש. בתגובה לפגיעה הסביבתית בנחל התאגדו מספר רשויות על מנת לדרוש פיצוי הולם – תכנון תוואי נחל חדש במאפיינים טבעיים והקמת שמורת טבע רצועת נחל נעמן בין שמורת הטבע עין אפק מדרום לשמורת הטבע כרי נעמן מצפון. הפיצוי הסביבתי תוכנן ואושר בוועדת היגוי שבה היו שותפים כל בעלי העניין.

נחל איתן חקלאות עיצוב נוף מבוסס טבע
ערים וישובים נחלים אגני היקוות רשויות ניקוז ונחלים